Kumb meil siis on, töökäte puudus või tööjõupuudus, võime küsida viimaste nädalate arutelude põhjal. Kaubandussektoris on igatahes inimesi kõvasti puudu, see teeb sellest sektorist just noorte jaoks suurepärase hüppelaua edasiseks karjääriks.

Näiteid ei tule kaugelt otsida. Stockmanni praegune finants- ja IT arenduse juht alustas 15 aastat tagasi samas kaupluses klienditeenindajana. Circle K klienditeeninduse juht tuli 25 aastat tagasi tööle bensiinijaama. Suur osa kaupluste juhatajatest on alustanud müüja või kassapidajana ja seda vaid mõni aasta tagasi.

Kaubanduses on suvetööd enam kui tuhandele noorele

Noored tahavad töötada, taskuraha teenida ning, mis peamine, kogemusi omandada. Õpilasmaleva kohad saavad igal aastal täis mõne tunniga. Julgustan noori pöörduma kodulähedastesse kaubandusettevõtetesse ja uurima, milliseid võimalusi suvel töötamiseks pakutakse.

Kõige rohkem vabu kohti suvetööks on toidukaubanduses, suurtes jaekettides. Ka R-Kiosk, Circle K ja teised mugavuspoed-tanklad võtavad suvel suure hulga noori tööle. Rõiva-, bürookaupade- ja ehituskaubanduses, kus töötajate arvud väiksemad, on vabu ametikohti suvetöölistele vähem, ent vajadus abikäte järele on ka seal.

Mida noored kaubanduses teha saavad? Suvetöödena pakutakse eelkõige kaupade väljapanemist riiulitesse, klienditeenindust ja tööd laos (vastuvõtt, komplekteerimine jms). Väiksemates kauplustes ja tanklates saab teha väga erinevaid töid, sest igaüks on ühemeheorkester, kui meeskond on pisike.

Alkoholi või tubakat müüvates kauplustes saavad kassas tööd vaid täisealised. Mujal oodatakse noori juba 15-16-aastaselt.
Kaubanduses töötamise pluss on ka paindlik töökorraldus ja graafikud – lemmikfestivalile ei pea töö pärast minemata jätma, sest tööpäevad ei ole üheksast viieni. Paljudele noortele meeldib teha paar korda nädalas pikki vahetusi ja saada siis mitu vaba päeva järjest. Teine tahab töötada paar tundi ja hommikuti. Erinevad variandid on võimalikud.

Suvetöötaja on tööle oodatud ka sügisel ja talvel

Mida saab suvetöö pakkumisest kaupmees? Lühiajaliselt on iga suvetöötaja mõte asendada puhkavat tavatöötajat. Aga pikaajaliselt on alati lootus, et noorele organisatsioon meeldib ja ta soovib kooli kõrvalt tööd osa-ajaga jätkata ka sügise saabudes. Kui klapp on vastastikune, järgneb sellele sageli karjäär organisatsiooni sees. Või vähemalt võimalus veel paar järgnevatki suve samas kaupluses tööl käia, mis säästab kaupmehele uute inimeste nullist väljaõpetamise vajaduse.

Kaubandusettevõtete kogemus näitab, et noored teevad tööd hea meelega. Meie sektori tööandjad pööravad noortele töötajatele aina enam tähelepanu, võimaldades paindlikke töögraafikuid ja väljaõpet. Ühest suvisest tööotsast võib saada lihtsalt toreda kogemuse ja uue arvuti või jalgratta raha, kuid siit võib alguse saada ka rahuldust pakkuv karjäär.

Infot suvetöökohtade kohta kaubanduses leiab KaupmeesteLiidu kodulehelt: https://kaupmeesteliit.ee/tulekaubandusse/suvetookaubanduses/

Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil

Jaga uudist: